Asset Publisher Asset Publisher

JUBILEUSZOWY FESTYN ARCHEOLOGICZNY W BISKUPINIE

W 1995 roku odbyła się pierwsza edycja tej niezwykłej imprezy, a dziś zapraszamy do wspólnego świętowania srebrnego jubileuszu. Rokrocznie prezentowano wybrane zagadnienia związane z archeologią Polski i Europy, nie zapominając jednak o innych częściach świata i interesujących kulturach. Mogliśmy zobaczyć Słowian, Wikingów, Celtów, Daków, podziwiać Rzymian czy starożytnych Egipcjan, i dowiedzieć się więcej o bardziej egzotycznych Indianach Ameryki Północnej czy kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. W dotychczasowych edycjach wzięły udział setki tysięcy turystów nie tylko z Polski i dla wielu z nich Festyn stał się coroczną tradycją oraz obowiązkowym punktem na mapie wrześniowych podróży.

XXV jubileuszowy Festyn Archeologiczny odbędzie się w dniach 14 - 22 września 2019 roku jako retrospecja dotychczasowych edycji. w pigułce zaprezentowany zostanie dorobek wszystkich festynów na przeciągu ostatniego ćwierćwiecza. Duży wysiłek organizatorów, potężna oferta, wydarzenie kulturowe regionu, napewno przyciągnie rzesze zainteresowanych z całego kraju.

Każdy z dotychczasowych Festynów Archeologicznych poświęcony był innej problematyce. W tym roku będzie inaczej! Z okazji jubileuszu połączymy wątki tematyczne z poprzednich edycji. Na festynowej scenie zaprezentujemy wątki związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. organizatorzy postarają się opowiedzieć o życiu, ale również o obrządku pogrzebowym i mumifikacji. Pokać, w jaki sposób transportowano blok piaskowca do budowy piramid. Pole bitwy zamieni się w miejsce zmagań rzymskich legionów z barbarzyńcami, na arenę wkroczą również gladiatorzy.

W obozach wojskowych będzie można zobaczyć broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Poznacie też barbarzyńskie ludy m.in. Celtów, Gotów i Wandali, którzy niegdyś zamieszkiwali terytorium dzisiejszej Polski. Odwiedzić Daleki Wschód, w pawilonie herbacianym zaprezentowana zostanie ceremonia parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologia Japonii.

Do walki na polu bitwy staną również wojownicy wczesnośredniowieczni. Zaprezentowana zostanie mody wczesnośredniowiecznych ludów, będziemy mogli przekonać się sami, czym różnił się ubiór Słowianina od Bałta, Wikinga czy Madziara. Będą tańce przy muzyce dawnej, koncerty, gry i zabawy. Uczestnicy zasamakują dawnej bałtyjskiej i słowiańskiej kuchni.

Będzie też również okazja do odbycia rejsu prawdziwą łodzią wikingów! Organizatorzy zapraszają również do podróży po Ameryce Północnej i indiańskiej wiosce. Odbędą się prezentacje dotyczące życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej zaprezentują polscy archeolodzy. Będą też koncerty, warsztaty tańca oraz liczne gry i zabawy.  

Chciałoby się, aby podczas takiego wydarzenia nie zabrakło również lesników, którzy brali udział w większości edycji Festynu. Co prawda zabrakło tradycyjnej chatki leśnej (zniszczona przez nawałnicę w 2017 roku), ale postaramy się być obecni duchem i ciałem.

JP