Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Niektórzy mimo wszystko rezygnują z bezpiecznego miejsca zamieszkania, z nastaniem ciepłej wiosny szukają wytchnienia w lesie. Musimy jednak z tyłu głowy mieć świadomość panującej epidemii koronawirusa, na każdym kroku przestrzegać rygorów i zaleceń władz sanitarnych, kierować się zdrowym rozsądkiem. Przed wejściem do lasu rozglądamy się, tradycyjne obszary, mogą być już zajęte przez innych amatorów świeżego powietrza. W aktualnej sytuacji każde gromadzenie się ludzi w jednym miejscu, grupka rodzinna lub znajomych, to zagrożenie transmisji koronawirusa, prowokowanie losu. Lepiej kilka razy się rozejrzeć, sprawdzić najbliższe otoczenie, dopiero wtedy decydować się na spacer, truchtanie, przełajowe biegi.

To dlatego lesnicy z Gołąbek doradzają rezygnację z często odwiedzanych obiektów przyrodniczych, edukacyjnych i turystycznych. Z powodu rutynowego wędrowania przez miłośników natury i rekreacji sami możemy być sprawcami nieszczęścia dla siebie i przypadkowo napotkanych osób. Warto zatem wybrać ścieżkę, leśne dukty, nie uczęszczane, puste o tej porze roku. Ścieżka edukacyjna "Dolina rzeki Gąsawka" w Leśnictwie Oćwieka, ścieżka rekreacyjna PZU na Babie, w cieplejsze weekendy mogą być obłożone amatorami. Trudno zachować w takiej sytuacji przestrzegać  warunków sanitarnych i ostrożnościowych zalecanych przez władze.

Jeśli już musimy szukajmy własnego miejsca dla siebie, w bezpiecznej odległości od innych. Leśnicy zalecają w takich przypadkach poszukiwania kompleksów mniej odwiedzanych przez ludzi. Okazuje się, że las nie w każdym przypadku stanowi bezpieczną ostoję zdrowia i spokoju. Tylko od nas samych zależy, czy wyjście z domu podczas epidemii będzie upragnionym przewietrzeniem się, czy zakończy się kłopotami.

Piękno przyrody, spokój i czyste powietrze przyciągają turystów. Leśnicy wychodzą naprzeciw, zachęcają do edukacji i aktywnego wypoczynku. Czekają wiaty, stoły i ławki, gdzie można odpocząć w pięknym otoczeniu. Wyznaczono specjalne miejsca do rozpalania  ogniska, zabezpieczone przed niekontrolowanym pożarem. W odległości mniejszej, niż 100 m od lasu nie wolno używać otwartego ognia.

Na potrzeby turystów Lasy Państwowe udostępniają bazę noclegową. w tym celu dysponują ośrodkami, pokojami gościnnymi i kwaterami myśliwskimi. Szczegółowe informacje można znaleźć w Leśnym Przewodniku Turystycznym Czaswlas.pl i w miejscowym Nadleśnictwie. Wypoczynek w lesie to przede wszystkim ucieczka od hałasu i zanieczyszczenia powietrza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samochodem możemy wjechać do lasu tylko po drogach udostępnionych, wyraźnie w tym celu oznakowanych. Na zmotoryzowanych turystów czekają leśne parkingi. Można tu zostawić auto i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem.

Dla miłośników przyrody leśnicy przygotowali drewnianą architekturę. Większość osób nigdy nie mogłaby jej podziwiać, gdyby nie infrastruktura, szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne. Zaprowadzą w najbardziej urokliwe zakamarki, pozwolą podczas spaceru poznać pracę leśników. Coraz liczniejszą grupę stanowią miłośnicy jednośladów, z myślą o nich opracowano sieć szlaków rowerowych. Ci, którzy jeżdżą konno, też znajdą miejsce dla siebie. Warto przypomnieć, że wierzchem można poruszać się tylko wyznaczonymi drogami leśnymi. Szczegółowe informacje na temat infrastruktury, miejsc szczególnie wartych odwiedzenia, można znaleźć na stronach internetowych.

Garść podstawowych informacji o walorach regionu, na zachętę ….

Nadleśnictwo Gołąbki leży na Pałukach, na skraju Kujaw. Obszar o charakterze rolniczym urozmaicony jest siecią rynnowych jezior i cieków wodnych, wokół których rozłożyły się kompleksy lasów mieszanych. Mając do dyspozycji takie walory przyrodnicze, leśnicy, oprócz funkcji gospodarczej zaspakajają potrzeby społeczne i ekologicznej miejscowej społeczności. Otwartość LP w połączeniu z pobudowaną infrastrukturą zachęcają do odwiedzania.

Przez Pałuki prowadzi jeden z najbardziej znanych - Szlak Piastowski, należący do największych atrakcji regionu. Wiedzie przez Lubostroń, Żnin, Wenecja, Biskupin, Gąsawa, Marcinkowo, Mogilno. Spośród nich wyróżnia się Biskupin, gdzie znajduje się zrekonstruowana osada obronna z okresu kultury łużyckiej (ok.  650-550 roku p.n.e.). Jest jednym z najlepiej rozpoznanych grodów pradziejowych w Europie, to najsłynniejszy polski rezerwat archeologiczny. Prowadzone są tu prace nad rekonstrukcją tkactwa, garncarstwo, ciesielstwa, eksperymentalna hodowla konika polskiego i owcy wrzosówki. Biskupin oferuje atrakcyjny dojazd, można tu dotrzeć zabytkową kolejką wąskotorową. skorzystać z rejsu statkiem „Diabeł Wenecki" po jeziorze Biskupińskim.

Największym miastem, stolicą Pałuk jest Żnin, będący jednocześnie ośrodkiem turystyki. Poza w/w atrakcjami region zaprasza do Muzeum Ziemi Pałuckiej oraz na przejażdżkę kolejką wąskotorową do Wenecji, Biskupina i Gąsawy. Jednym z ważniejszych etapów trasy jest Wenecja, położona między trzema jeziorami, z racji wodnego bogactwa nazwana Wenecją. Znajdują się tu m.in. ruiny XIV-wiecznego zamku kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza, z którym łączy się legenda. W pobliżu ruin i stacji kolejki znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Docelowym punktem trasy kolejki jest wieś gminna Gąsawa, o historii sięgającej 1145 roku, znana z historii jako miejsce zjazdu w 1227 roku książąt polskich. To tutaj planowano ustanowienie dziedzictwa dla dzielnic ustanowionych testamentem Bolesława Krzywoustego. Najciekawszym obiektem zabytkowym jest drewniany kościół barokowy św. Mikołaja z 1674 roku. Nie mniej ciekaw e są pozostałe miejsca na Szlaku Piastowskim. Mogilno to miasto powiatowe na pograniczu Pałuk, Wielkopolski i Kujaw i należy do najstarszych grodów. Miasto powstało przy opactwie benedyktynów wzniesionym po 1065 roku, który dziś stanowi największy walor krajoznawczy. Zespół klasztorny należy do najstarszych w Polsce, został zbudowany w drugiej połowie XI wieku w stylu romańskim, przebudowano go w stylu gotyckim i barokowym. Dziś należy do najcenniejszych zabytków w województwie kujawsko-pomorskim. Lubostroń słynie natomiast z jednego z najpiękniejszych w Polsce pałaców klasycystycznych z końca XVIII wieku. W krajobrazie wiejskim Pałuk wyróżniają się liczne wiatraki, jako zabytki działalności gospodarczej, w tym młyn wodny na Noteci w Chobielinie w powiecie nakielskim. Uzupełniają go liczne zespoły dworskie i pałacowe.

Jak widać w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Gołąbki znajdują się zabytki kulturowe, które uzupełnione o walory przyrodnicze, mają dużą siłę przyciągania. Dzięki temu Pałuki konkurują z sąsiednimi regionami, które były m. in. kolebką polskiej państwowości. Odwiedzających zachęcamy do odwiedzania najciekawszych obiektów, turystycznej aktywności, zweryfikowania swej wiedzy o lesie. Zadbajmy przy tym o las, zostawmy go przyszłym pokoleniom w jak najlepszym stanie.

Więcejo turystyce w regionie:

Mobilna aplikacja Pałuki dla turystów, powiązana z aktywną wersją strony www.paluki.travel.pl

http://www.visitkujawsko-pomorskie.pl/ziemia-palucka,178,2,515.html

http://www.it.znin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=37&Itemid=27

Kilka odcinków o walorach przyrodniczych regionu w programie publicystycznym TVP3 Bydgoszcz: http://bydgoszcz.tvp.pl/26167218/15072016