Zanocuj w lasach Nadleśnictwa Gołąbki

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, nastawiona na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Do tego dochodzą ci, którzy po prostu chcą przenocować w szczerym lesie. Zwłaszcza w okresie pandemii, gdzie chętnych na spędzanie urlopu w Polsce jest coraz więcej.

Lasy Państwowe wyznaczyły w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary, gdzie miłośnicy nocowania w lesie mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie obowiązujących przepisów. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Jego rezultaty okazały się przełomowe, dlatego leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie więcej i zostaną wprowadzone na stałe. Nowe miejsca są do dyspozycji odwiedzających już od 1 maja tego roku.

Leśnicy Nadleśnictwa Gołąbki również się postarali, na terenie Nadleśnictwa wyznaczono teren, gdzie można zanocować na dziko liczy ok. 1400 ha. Celem jest umożliwienie rozproszonego biwakowania, gdzie na ma przygotowanej infrastruktury technicznej. Na całej powierzchni chętni do nocowania będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem. Lokalizację obszarów do nocowania podano w załączonym Regulaminie (wyszczególnienie miejsc oraz mapy), widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy 

 

Najważniejszą zmianą w stosunku do pilotażu jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Zgodnie z zarządzeniem wewnętrznym nr 21/2021 nadleśniczego Nadleśnictwa Gołąbki uruchomiono program "Zanocuj w lesie", na potrzeby którego wyznaczono następujące obszary na terenie leśnictw:

 • Leśnictwo Długi Bród, oddziały leśne nr: 213-214, 230-231, 248
 • Leśnictwo Smolary, oddziały leśne nr: 211-212, 223-229, 241-247, 259-263
 • Leśnictwo Łysinin, oddziały leśne nr: 88-91, 96-99, 105-110

 

 

Miło nam powitać Państwa w lesie zarządzanym przez Nadleśnictwo Gołąbki. Zanim oddacie się Państwo relaksowi na łonie natury, prosimy o zapoznanie się z regułami korzystania z udostępnionych terenów. Ufamy, że pozostawicie Państwo to miejsce bez uszczerbku dla przyrody, dlatego podajemy ogólne zasady.

 1. Gospodarzem terenu jest nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki. Chcąc sprawdzić, czy jesteś już na terenie objętym programem, skorzystaj z ogólnodostępnej aplikacji mBDL i załączonych map. Można tutaj bezpłatnie odpocząć, lecz pamiętaj, bez względu na to, jakiego wyposażenia używasz, nie może ono niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego ani zagrażać zwierzętom.
 2. Jeśli zamierzasz nocować w lesie, rekomendujemy użycie własnego hamaka, płachty biwakowej, a w wypadku rozbicia namiotu pamiętaj, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej. Zanim wyruszysz do lasu, sprawdź na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ mapę zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego. 
 3. Sprawdź informacje na stronie Nadleśnictwa Gołąbki dotyczące obszarów, gdzie prowadzone są prace gospodarcze, czasowe zamknięcia szlaków, zmiany przebiegu szlaków itp. Pamiętaj, że na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje stały zakaz wstępu (np. uprawy leśne, czy ostoje zwierząt), wynikające z zapisów art. 26 ustawy o lasach. Korzystanie z nich jest zabronione. Sprawdź informacje na stronie Nadleśnictwa: www.golabki.torun.lasy.gov.pl lub zapytaj koordynatora programu - Pani Katarzyna Chmielik, kom. 533 796 987. 
 4. Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, z wyjątkiem upraw leśnych do 4 m wysokości, oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz w przypadku okresowego zakazu, wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania zakazu. W trosce o swoje bezpieczeństwo nigdy nie łam tych zakazów. 
 5. Sprawdzaj prognozy pogody dla obszaru, na którym przebywasz. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnuj z pobytu w lesie. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym użytkownikiem lasu. Są tu też inni, np. rowerzyści, koniarze, czy myśliwi. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Bądź widoczny np. używaj sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach. Jeśli to możliwe, zostaw na noc zapalone, widoczne z daleka światło. 
 6. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone. Wyznaczonym miejsce do rozniecania ognia na terenie Leśnictwa Jeziora – oddział leśny nr 116k (uwidoczniony na załączonej mapie). Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą. Jest możliwość zakupu opału w miejscowym leśnictwie. Pozyskiwanie opału do rozpalenia ognia, czy budowy konstrukcji obozowych, jest zabronione. 
 7. Nie wjeżdżaj do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem. Jeśli przyjechałeś samochodem, zostaw go na wskazanym parkingu leśnym lub innym miejscu do tego wyznaczonym (lokalizacja na załączonych mapach). W miejscu biwakowania dozwolone jest zbieranie na własny użytek owoców i grzybów.  
 8. Weź z domu worek na odpadki i po biwakowaniu zabierz je ze sobą. W środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci. Zachęcamy Państwa, aby do przechowywania przyniesionych do lasu posiłków i napojów używać pudełek i butelek wielokrotnego użytku. Nie wyrzucaj pozostałości jedzenia, które przyniosłeś za sobą. Nie są one naturalnym składnikiem ekosystemu leśnego i mogą zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zatrzyj po sobie ślady.  
 9. Jeśli zabierasz na wyprawę swojego pupila, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na smyczy. W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj od nich odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić. Zwróć uwagę na to, żeby nie planować noclegu na trasie przemieszczania się leśnych zwierząt (charakterystyczne wąskie, wydeptane ścieżki).  
 10. W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy słupek oddziałowy i podaj osobom przyjmującym zgłoszenie numery, które są na nim widoczne. W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy charakterystyczny obiekt w terenie, który będziesz umiał opisać osobom przyjmującym zgłoszenie.

 

Dla użytkowników programu (osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasu) przygotowano anonimową ankietęie z lasów. Nie tylko dla tych, którzy nocują w lesie. Pierwsze wyniki ankiety będą analizowane i przedstawione zbiorczo po okresie pół roku od uruchomienia procesu zbierania opinii. Link do ankiety: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl 

 

Pamiętajcie Państwo, że nie jesteśmy jedynymi gośćmi w lesie, zachowajmy ciszę. Zapoznajmy się z zasadami bezpiecznego i etycznego przebywania na wyznaczonym obszarze. W razie dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z Nadleśnictwem Gołąbki. Zarówno od gospodarzy, jak i od korzystających z lasu zależy jego stan w miejscu pobytu, powodzenie eksperymentu, który wprowadzono dla dobra wszystkich. Prosimy o dostosowanie swych potrzeb, oczekiwań i zachowań do warunków określonych w Regulaminie. Dzięki temu nocowanie w lesie stanie się stałym sposobem na bezpośredni kontakt z przyrodą, atrakcją wyzwalającą pozytywne emocje i doświadczenia. Wzajemne zrozumienie pozwoli na utrzymanie tej formy wypoczynku, zebranie doświadczeń, które mogą jeszcze bardziej uatrakcyjnić pobyt w lesie.

 

Benedykt Sadowski

Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki