Wydarzenia Wydarzenia

Światowy Dzień Ludności

Światowy Dzień Ludności przypada na 11 lipca. To rocznica tzw. Dnia Pięciu Miliardów, jednorazowego święta z 11 lipca 1987 roku, kiedy to liczba ludności na Ziemi osiągnęła taką wartość. Dużo nas, obecnie już ponad 7 miliardów. Co sekundę umierają 2 osoby, jednak narodzin jest dużo więcej – w każdej sekundzie przychodzi na świat 5 noworodków. Na Ziemi robi się coraz ciaśniej ...…

Zmiany cywilizacyjne, rozwój tak licznej populacji odciska coraz większe piętno na zasobach naszej planety. Już 200 lat trwa era przemysłowa związana z uwalnianiem do atmosfery węgla związanego w paliwach kopalnych. Na naszych oczach zmienia się klimat, jesteśmy świadkami bardzo ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zielone płuca globu nie są już w stanie zregenerować zdewastowanego środowiska naturalnego. Ubywa lasów deszczowych i tropikalnych, ubogie państwa południa żyją z ostatnich zasobów, jakie im pozostały. W miarę stabilna jest sytuacja na półkuli północnej, gdzie dbałość o lasy jest na wyższym poziomie. Polska ze swą lesistością dociąga do średniej europejskiej, to nasz wkład w walce z globalnym ociepleniem.

Zasoby leśne Polski na tle zasobów świata

Ogólna powierzchnia lasów świata wynosi ok. 4 mld ha. Przeciętna lesistość w krajach świata wynosi ok. 30%, na 1 mieszkańca Ziemi przypada ok. 0,62 ha lasu, tj. około 2,5-krotnie więcej niż w Polsce.

Do krajów o największej powierzchni lasów należą: Rosja (20%), Brazylia (12%), Kanada (9%), USA (8%) oraz Chiny (5%). Kraje Unii Europejskiej z powierzchnią lasów około 161 mln ha stanowią ok. 4% powierzchni lasów świata. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ok. 9,4 mln ha (z gruntami związanymi z gospodarką leśną), stanowi ona 0,23% lasów świata oraz około 6% powierzchni lasów UE.

Lesistość Polski wynosząca ok. 30% jest zbliżona do przeciętnej lesistości świata oraz lesistości Europy (bez Rosji) - 32,2% oraz Ameryki Północnej - 33%. Jest ona natomiast zdecydowanie niższa od lesistości Ameryki Południowej (49%), Europy razem z Rosją (44,7%) i Ameryki Środkowej (38%). Lesistość Polski jest natomiast zdecydowanie wyższa, niż lesistość całej Afryki (23%), Azji (19%) oraz Oceanii (23%).

Nie jesteśmy skazani na złe scenariusze

Światowy Dzień Ludności przypomina nam, że planeta Ziemia oddana jest człowiekowi pod opiekę tylko raz. Została skolonizowana a jej zasoby wykorzystane do maksimum. Podnoszą się głosy, że za niedługo może już być za późno na ich odtwarzanie. Rosną w siłę ruchy ekologiczne, społeczne protesty, inicjatywy międzynarodowych organizacji. Przypominają nam, że dalszy rozwój kosztem planety może skończyć się trudnymi do przewidzenia konsekwencjami.

JP