Wydarzenia Wydarzenia

Światowy Dzień Lasu …

Dzień 21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, także Międzynarodowy Dzień Lasów. W 2012 roku ustanowiło go Zgromadzenie Narodowe ONZ, które szacuje, że od lasów uzależnione jest życie 20% populacji ludzi na świecie. Obchodzone jest równolegle z wagarowiczami.

Lasy są niezbędne do przetrwania człowieka, ale również wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt, dla których to jedyne miejsce bytowania. Do darów natury, które trudno zastąpić, należy drewno, pełniące bardzo ważną rolę w życiu ludzi. Początek wiosny, to czas przebudzenia przyrody i symbolicznego zaproszenia do lasu. Światowy Dzień Lasu obchodzony jest na całym świecie w celu uświadomienia społeczeństwu znaczenia przyrody oraz potrzeby jej ochrony. W ciągu ostatnich 100 lat wyciętych zostało ok. 50% wszystkich lasów, co jest jednym z istotnych czynników nasilenia efektu cieplarnianego. Szczególnie niepokojące jest zmniejszanie się powierzchni lasów tropikalnych i deszczowych, pełnych bogactwa przyrodniczego.

Święto jest okazją do spędzenia czasu wśród budzącej się do życia natury. Lasy Państwowe w ramach corocznych akcji promocyjnych przypominają, że są otwarte i dostępne dla wszystkich. Tymczasem spory procent Polaków nie odwiedza swego lasu, jeżeli już, to na krótki spacer. W lesie najbardziej przeszkadzają nam śmieci, nie za bardzo przykładamy się do pozostawienia miejsca postoju w należytym porządku.

Co roku ponosimy koszty uprzątania w wysokości ok. 20 mln zł, co można porównać do budżetu przeciętnego nadleśnictwa w kraju. Kto wie, czy nie ważniejsze są koszty i straty w ekosystemach, te niewymierne, wpływające na kondycję ekosystemów i przeżywalność gatunków. Jest się o co martwić, drzewostany w Polsce zajmują ok. 30% i nadal ich przybywa. Z przykrością słyszy się, jak wielu rodaków uważa, że jest odwrotnie, mimo, że co roku leśnicy sadzą 500 milionów młodych drzew. W br może być jeszcze więcej, bo jednostki borykające się ze skutkami nawałnicy z 2017 roku przygotowują do odnowienia kolejne ha uporządkowanej powierzchni.

Z okazji święta leśnicy przypominają, że polskie lasy są dostępne dla wszystkich. Państwowy status sprzyja realizacji rozbudowanych celów pozaprodukcyjnych, społecznych. Wśród drzew można nie tylko szukać owoców runa leśnego, ale także uprawiać sporty, rekreację, jeździć konno, zwiedzać liczne obiekty przyrodnicze. Co roku wzbogacana jest infrastruktura, która przyciąga, budowane są drogi pożarowe i wywozowe służące nie tylko leśnikom. Nadleśnictwo współfinansują modernizację dróg lokalnych, współpracują z samorządami na rzecz swej małej ojczyzny. Na terenie całego kraju mamy już prawie tysiąc ścieżek edukacyjnych wyposażonych w tablice informacyjne i małą architekturę. Taki model gospodarki leśnej sprzyja zarówno przyrodzie, jak i społeczeństwu.  

W związku ze Światowym Dniem Lasu pamiętamy o konieczności ochrony środowiska naturalnego, które odwdzięcza się czystą wodą, powietrzem, śpiewem ptaków. Dostateczną zapłatą za szanowanie naszej przyrody są dary lasu, możliwość obcowania z dziką naturą. Trudno przecenić zdrowotne oddziaływanie drzew na nasza kondycję i samopoczucie. Leśnikom zależy, aby przy tej okazji poszerzać wiedzę o polskich lasach, o zagrożeniach dla środowiska. Nie wszyscy kojarzą osobliwości zachodzące na naszych oczach. Coraz bardziej gwałtowne zjawiska meteorologiczne, liczne klęski, gwałtowne zmiany klimatyczne, powinny być dostatecznym memento dla ludzi. Dalsze życie na bakier z naturą, nadmierna eksploatacja zasobów, uwalnianie węgla do atmosfery, grozi zagładą gatunków. Dla samego człowieka oznacza konieczność poszukiwania rozwiązań przyjaznych dla natury, naprawy zdegradowanego środowiska. Warto przy tej okazji pamiętać także o zielonym symbolu naszej planety, jakimi są  drzewa. Nie ma alternatywy dla planety pokrytej zielonymi płucami.

Dla wielu mieszkańców miast las jest dość abstrakcyjnym zbiorowiskiem drzew. Funkcjonując w obrębie osiedla, korzystając z auta lub innych środków komunikacji, rzadko mamy kontakt z przyrodą. Czasem tylko mignie nam coś zielonego podczas jazdy samochodem, zza szyby podziwiamy naturalne otoczenie. Jak w TV miesza się świat wirtualny z terenami zielonymi. Tymczasem nie sposób przecenić ich roli w naszym życiu. Umożliwiają produkcję wielu przedmiotów, są miejscem bytowania wielu gatunków zwierząt, grzybów i roślin. Również owoce leśne są chętnie przez nas konsumowane. Poza tym całkowicie podstawową rzeczą dla konsumentów jest proces produkcji tlenu, pozwalający na oczyszczanie powietrza.

Powinniśmy dbać o tereny zalesione i zwracać uwagę na styl życia, bardziej proekologiczny, energooszczędny. Musimy mniej zużywać surowców, więcej odzyskiwać w ramach recyklingu. Zielone płuca to nie tylko drzewa, lecz ważne środowisko życia dla wielu gatunków, regulator klimatu na planecie. Kurczy się w coraz większym tempie, dlatego przy okazji Światowego Dnia Lasu przypominamy, że Ziemię mamy tylko jedną. Tym bardziej warto zainteresować się jej stanem, w trosce o naszą przyszłość …

JP

http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-lasow-1

Materiały do pobrania