Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Edukacja przyrodniczo-leśna

Edukacja przyrodniczo-leśna

Zorganizowana i planowana działalność edukacyjna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe obchodzi dziś swoje 20 urodziny.

Edukacja przyrodniczo-leśna społeczeństwa to dla leśników ważna dziedzina ich pracy zawodowej, dlatego właśnie 9 maja 2003 roku działalność edukacyjna została uregulowana dokumentem, dzięki któremu w Lasach Państwowych  funkcjonują ,,Kierunki rozwoju edukacji leśnej w Lasach Państwowych” i ,,Wytyczne do tworzenia programu edukacji leśnej społeczeństwa w nadleśnictwie".

Najchętniej odwiedzanym obiektem edukacyjnym w Nadleśnictwie Gołąbki jest ścieżka ,,Dolina rzeki Gąsawka” w Leśnictwie Oćwieka, której unikalny, przyrodniczy charakter co roku przyciąga tysiące turystów o każdej porze roku. Trasa o długości około 1,8 km, wiodąca przez meandry rzeki Gąsawka, liczy 11 przystanków zaopatrzonych w tablice informacyjne.

Sukces edukacyjny jest większy, gdy w zajęcia jest zaangażowana większa liczba osób, dlatego bardzo duży wkład w edukację leśną mają leśniczowie i podleśniczowie. Leśniczy Roman Szczęsny i Podleśniczy Miłosz Manikowski z Leśnictwa Oćwieka co roku oprowadzają zarówno dzieci jak i dorosłych po ścieżce edukacyjnej. Zwracają przy tym uwagę gości na walory krajobrazowe i jednocześnie przybliżają historię tego miejsca. W Nadleśnictwie Gołąbki dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania w izbach i wiatach edukacyjnych, organizowane przez Pana Jacka Piskorskiego - Leśniczego Leśnictwa Szczepanowo i Pana Marka Wesołowskiego – Leśniczego Leśnictwa Jeziora oraz zajęcia na terenie obiektu Annowo, gdzie gospodarzem jest Pan Tomasz Podsiedlik – Leśniczy Leśnictwa Niedźwiedzi Kierz. Tak szeroko prowadzona działalność edukacyjna stała się dodatkowym impulsem do pogłębienia współpracy z okolicznymi placówkami oświatowymi i nie tylko.

Choć w naszym nadleśnictwie nie brakuje obiektów edukacyjnych i miejsc godnych odwiedzenia, każdego roku chętnie bierzemy udział w licznych festynach, imprezach i dożynkach, które także wiążą się z edukacją przyrodniczo-leśną społeczeństwa. Ważnym wydarzeniem w kalendarzu Nadleśnictwa Gołąbki jest Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Wrześniowe obchody przyciągają na Pałuki ponad 100 tysięcy ludzi z całego świata. W takich okolicznościach co roku nasi pracownicy spotykają się z turystami i przybliżają zagadnienia związane z leśnictwem i lokalną przyrodą poprzez edukację i zabawę.

Cieszymy się, że możemy szerzyć leśną wiedzę i zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszego nadleśnictwa. Do zobaczenia w lesie!