Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Akcja #sadziMY – czeka na Was milion drzewek

Akcja #sadziMY – czeka na Was milion drzewek

Rusza ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej. W najbliższy czwartek i piątek we wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce każdy chętny otrzyma sadzonkę. Do rozdania mamy aż milion młodych drzewek. To już trzecia edycja naszej wspólnej akcji.

– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

W siedzibach nadleśnictw udostępnimy każdemu chętnemu sadzonki rodzimych drzew i podpowiemy, w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Pamiętajmy, że niewielkie dziś drzewko wyrośnie na kilkudziesięciometrowy okaz. Takie drzewo to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

Naszą akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka weźmie udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków, wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolborskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostaną sosny, buki i jarzęby.

W najbliższy czwartek i piątek każdego, kto do nas przyjdzie, obdarujemy małym drzewkiem. Będziemy czekać na Państwa od godz. 10:00- 15:00 przy budynku WFOŚiGW w Toruniu (w bramie wjazdowej do parku, który znajduje się za siedzibą, przy Alei 500-lecia Torunia). Niestety, przy budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu trwa remont, który uniemożliwia nam zaproszenie Państwa na ul. Mickiewicza 9. 

Lasy Państwowe przygotowały w sumie aż milion sadzonek. Będzie je można odbierać w czwartek i piątek (30 września i 1 października) między 10:00 a 15:00 lub do wyczerpania zapasu przygotowanych drzewek.

Nadleśnictwo Gołąbki bierze udział w akcji od pierwszej edycji, nasze drzewka rosną już trzeci rok w ogródkach zainteresowanych. Zwiększają nie tylko objętość zielonych płuc regionu, ale świadczą o trosce lokalnej społeczności o naturalne środowisko. W tym roku kolejna parta sadzonek trafi do rąk mieszkańców Pałuk, którzy zadecydują o ich przyszłości, miejscu, gdzie będą cieszyć oko właścicieli.

Informujemy, że ze względu na rozmiar akcji, ogólnopolski zasięg i ograniczoną pulę (500 szt.), każdy zainteresowany otrzyma symboliczne drzewko. W uzasadnionych przypadkach może to być kilka sztuk, musimy zadbać, żeby jak najwięcej młodych drzewek trafiło do potrzebujących.

Ze względu na porę roku i trwający sezon wegetacyjny, w rachubę wchodzi tylko sosna i świerk, tj. gatunki, które znoszą tak wczesne sadzenie i gwarantują udatność. 

Sadzonki w/w gatunków wydawane będą na szkółce leśnej Mięcierzyn w dniach 30 września i 1 października br w godz. 10.00-15.00. Gospodarz obiektu - specjalista Jerzy Basiński zadba, aby każdy zainteresowany otrzymał nie tylko własne drzewko, ale i instruktaż dot. sposobu sadzenia oraz zasad późniejszej pielęgnacji.

Dodatkowo drzewka wydawane będą również na rynku w Rogowie, w czwartek 30 września br, w tych samych godzinach.

Zapraszamy do Gospodarstwa Szkółkarskiego Mięcierzyn i na rynek w Rogowie.

Benedykt Sadowski

Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki