Asset Publisher Asset Publisher

Back

Monografia z Gołąbek dociera pod strzechy …

Monografia z Gołąbek dociera pod strzechy …

W 2016 roku ukazała się monografia Nadleśnictwa Gołąbki, doskonała okazja do poznania dziejów lasów pałuckich. Minęła kolejna rocznica historycznych wydarzeń, które wywarły decydujący wpływ na funkcjonowanie naszej jednostki ...

Książka pt. „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki” posiada cechy monografii historycznej. Zgodnie z obowiązującym w 2016 roku rozporządzeniem Ministra Nauki zalicza się do osiągnięć twórczych, gdyż ma charakter publikacji popularno - naukowej, zawiera edycję tekstów źródłowych, mapy wieloaspektowe, tłumaczenia publikacji zagranicznych wraz z opracowaniem redakcyjnym, komentarze do aktów prawnych, słownik biograficzny i bibliografię.

Dzięki monografii udokumentowaliśmy historyczne zalążki Nadleśnictwa Gołąbki. Ciągłość państwowej własności pałuckich lasów zawdzięczamy dekretowi pruskiego króla - Fryderyka Wilhelma II z dnia 28 lipca 1796 roku. Na jego podstawie odebrano ówczesnym starostom i duchownym królewszczyzny należące do Korony. Stały się one własnością skarbu pruskiego i przeszły pod kameralną administrację. W jej ramach utworzono Intendenturę Gnieźnieńską i Trzemeszeńską, lasy weszły w skład nowej struktury państwowej, tzw. dużych nadleśnictw. Jednym z nich było Nadleśnictwo Gniezno z siedzibą w Gołąbkach, te zaś podzielono na cztery małe okręgi: Gołąbki, Mogilno, Powidz i Strzelno.

Próbę organizacji gospodarki w lasach królewskich podjęto w 1805 roku. Jednym z takich aktów był Regulamin Leśny z dnia 8.10.1805 roku, który porządkował funkcjonowanie i ochronę dóbr. Co ciekawe, pierwszy plan urządzenia od chwili formalnego powstania Królewskiego Nadleśnictwa Gołąbki został sporządzony dopiero w 1831 roku przez Rochalsa wyższego urzędnika leśnego przy Królewskiej Regencji w Bydgoszczy. Odręczne zapisy, staranność adnotacji, kaligrafia liter i cyfr potwierdzają pruską rzetelność. Obecnie rozszyfrowanie gotyckiego stylu wymaga poszukiwań rzadkiej specjalności translatorskiej. Dzisiejszy plan nie przypomina historycznego dokumentu, zachowuje jednak ciągłość państwowej gospodarki leśnej na Pałukach. Został odnaleziony w archiwum nieco wcześniej, dlatego w roku 2002 obchodzono symboliczne 150-lecie początków Nadleśnictwa. Od tego momentu gołąbkowskie lasy nieprzerwanie do chwili obecnej stanowią prawnie uznaną własność państwową. Na tej podstawie można przyjąć, że historyczne początki datujemy właśnie na rok 1796. W latach 1796-1918/19 była to własność skarbu pruskiego, zaś od 1919 roku majątek Rzeczpospolitej.

Rocznice mają to siebie, że świętujemy w tempie sukcesów archiwalnych poszukiwań. Pan Marian Przybylski, autor monografii historycznej, przybliżył historyczne fakty związane ze scaleniem lasów. Zasłużony regionalista, twórca licznych opracowań i publikacji, interesująco zaprezentował źródła, sposób gromadzeniu archiwaliów. Sobie znanymi sposobami uzyskał dostęp do niemieckich Amstblattów, ksiąg kościelnych i archiwów akt nowych. Czytelnicy są pod wrażeniem zasobów wiedzy o naszych lasach i ludzi, którzy się im poświęcali. Autor sporo miejsca poświęcił sylwetkom nadleśniczych, w tym jednego z bardziej zasłużonych leśników - Tadeusza Metziga.

Pałuki to kulturowy region rozciągający się na pograniczu Wielkopolski, Pomorza i Kujaw. Dumny z wiekowego dziedzictwa przegląda się w lustrze ponad setki jezior. Krajobrazy godne miana Szwajcarii Pałuckiej, nienazwanej krainy na mapie geograficznej Polski. Kształt terenu eksponuje rzeźbę, którą zawdzięcza wycofującym się lodowcom. Podmokłe i zróżnicowane tereny stały się źródłem nazwy regionu, którą nadali prasłowiańscy przodkowie. Jego osobliwość polega na bogactwie polno - leśnych krajobrazów wspartym dziedzictwem kulturowym regionu. Stanowią one o urodzie Pałuk, zachwycają unikalną różnorodnością. Położenie na styku krain sprawiło, że krzyżują się tu wpływy kultur. Lektura monografii to podróż wśród borów, torfowisk i jezior, nie tylko przemierzanie przestrzeni, ale też przede wszystkim wyprawa w czasie …

Po nieprzebytych borach pozostała piękna enklawa lasów ciągnących się z południa na północ. Obszar znajdujący się w zasięgu terytorialnym współczesnego Nadleśnictwa Gołąbki dwukrotnie przyłączany był do Prus. Od tego czasu już kilkanaście pokoleń mieszkańców tej ziemi było świadkami procesów społecznych i gospodarczych zmieniających jej oblicze. Towarzyszyło temu przekształcanie szaty roślinnej charakterystycznej dla prastarej krainy. Od poprzedników odziedziczyliśmy piękne lasy, których zagospodarowanie i ochrona stały się zawodowym wyzwaniem. Dzisiaj leśnicy z pasją doglądają zielonego bogactwa tej ziemi. Dzięki wielofunkcyjnej gospodarce leśnej łączą potrzeby ekologii i oczekiwania mieszkańców.

Zainteresowanie monografią cieszy, widać ciekawość czytelników dziejami pałuckich lasów. Autor powiększając swój dorobek o „leśną trylogię” jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. Sama książka została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie na najlepszą monografię pośród jednostek LP. Liczne publikacje, oceny i recenzje, uzupełniają jej edukacyjne i promocyjne walory.

Historia gołąbkowskich lasów i ludzi, którzy się im poświęcali, zapisana na kilkuset stronach monografii stanowi dokument, do którego sięgać będą następcy. Kilkutysięczny nakład rozchodził się, jak ciepłe bułki, książki trafiły do kilkuset instytucji, placówek i zakładów pracy. Ostatnia lista dystrybucji liczy ponad 90 adresów, m.in. lokalnych bibliotek, szkół średnich, mediów i samorządów, techników leśnych, uczelni, parków krajobrazowych. Cieszy tak szerokie zapotrzebowanie na historyczny zapis, a najbardziej zainteresowanie postronnych czytelników. Spełnia się sen autorów opracowania i leśników, książka trafiła pod strzechy …

JP