Lista aktualności
Wiosenna kampania sadzenia lasu w Nadleśnictwie Gołąbki ...
Wiosenna kampania sadzenia lasu w Nadleśnictwie Gołąbki ...
Rozpoczęła się wiosenna akcja sadzenia lasu. Leśnicy mówią, że odnawiają powierzchnie po wyciętym lesie, albo zalesiają grunty, gdzie drzew wcześniej nie było.
To najlepszy okres na sadzenie, w glebie jest sporo wilgoci, robi się coraz cieplej. W takich warunkach młode drzewka najlepiej adaptują się w leśnej uprawie. Trafiają do wcześniej przygotowanej gleby, która została spulchniona jesienią ubr. Wyorane pasy i bruzdy zgromadziły sporo wilgoci, łatwiej wbić kostur lub łopatę …
Dochodzimy do miliona sadzonek!
Każdego roku sadzimy setki tys. sadzonek, plan na br obejmuje prawie 1 mln, na powierzchni ok. 140 ha. Najwięcej będzie sosny – 574 tys. szt., następnie rodzimych dębów – 306 tys. szt. Tutejsi leśnicy dbają o urozmaicenie składu gatunkowego przyszłych drzewostanów, dlatego wysadzimy również buka – 100 tys. szt., świerka – 42 tys. szt., olchę – 37 tys. szt., modrzewia – 27 tys. szt., daglezję – 15 tys. szt., brzozę – 5 tys., graba – 4,6 tys. szt., jawora – 3,5 tys. szt., lipę – 3 tys. szt.
Oprócz gatunków lasotwórczych posadzimy również biocenotyczne, wzbogacające różnorodność biologiczną, bazę pokarmową dla zwierząt. Nie bez znaczenia jest również wzmocnienie zdrowotności i naturalnej odporności lasu. Dlatego do gleby trafi dodatkowo bez koralowy, dzika jabłoń, jarzębina, róża, wiśnia, śliwa ałycza.
Oprócz ilości ważna struktura nasadzeń …
Co roku zwiększamy udział gatunków liściastych, już mamy ich powyżej średniej RDLP. Sadzonki pochodzą z własnej szkółki leśnej w Mięcierzynie, mają dobrze wykształcone korzenie, doskonale czują się w tutejszym klimacie. Część z nich nadaje się do wysadzenia już po rocznym okresie produkcji (sosna), inne trafiają do leśnej gleby po 2 – 3 latach intensywnych zabiegów agrotechnicznych. Sadzeniem zajmują się wyspecjalizowane zakłady usług leśnych, rekrutujące pracowników spośród miejscowej społeczności. Dowodem na dobrą robotę są hektary młodych lasów, w których rosną już grzyby, cieszą oko gospodarzy. Merytoryczny nadzór służby leśnej gwarantuje udatność nasadzeń, leśnicy pochylają się nad każdą sadzonką. Dziś trzymanie się zasady zielonym do góry, to za mało, dokładamy coraz więcej serca. Wiemy, że za 100 lat wyrośnie dojrzały las, że oceniać będą następne pokolenia. Duża odpowiedzialność za ten kawałek Polski …
Każdą sadzonkę trzeba dopieścić indywidualnie, wszystkie umieszcza się w odpowiedniej jamce, dołku, gdzie pieczołowicie układane są korzenie. Ze względu na zagrożenie ze strony pędraków chrabąszcza szczególnie ważna jest ich ochrona, dlatego są zabezpieczane specjalnym żelem. Leśnicy z Gołąbek dodatkowo stosują biologiczne metody ochrony przez wysiew gryki na zasiedlonych powierzchniach. Dotychczasowe doświadczenia wykazują, że akurat ta roślina zniechęca szkodnika, ogranicza rozwój w czasie 4 letniego okresu przeobrażeń chrabąszcza.
Zatem leśnicy myślą o niekonwencjonalnych sposobach, które warto wypróbować na skalę doświadczalną. Ewentualny sukces może w przyszłości przerodzić się w skuteczny sposób walki w pędrakiem, już na poziomie gospodarczym. Ze względu na ochronę naturalnego środowiska i preferowanie selektywnych metod, już dawno nie stosujemy chemii ingerującej w ekosystem leśny. Każda sadzonka wymaga przykrycia i udeptania gleby wokół szyi korzeniowej, co zabezpiecza przed wysychaniem, poprawia szanse na przyszłość. Ważne, aby nie zaginać korzeni, tempo pracy nastawione jest raczej na poprawność, akord może tylko zaszkodzić.
Nie tylko zręby zupełne …
Młode drzewka trafiają na odpowiednie siedlisko, wszystkim przydzielona została rola w strukturze przyszłego lasu. Znakomita większość (ok. 97 ha) wysadzana jest w gniazdach na powierzchniach użytkowanych tzw. rębniami częściowymi. To bardziej przyjazna forma pozyskania surowca, drzewa wycinane są w niewielkich kępach, grupowo. Dlatego właśnie obserwujemy kilkunasto – lub kilkudziesięcioarowe gniazda młodego dęba pośród dojrzałego drzewostanu. Na powierzchni ok. 4 ha wzbogacimy drzewostany w drugie piętro, podsadzając pod okapem młode drzewka, które docelowo poprawią jego strukturę. Typowe zręby zupełne to tylko 29 ha, gdzie ze szczególną starannością zaplanowaliśmy odpowiednią formę zmieszania gatunkowego. W tym przypadku wszystkie drzewka i gatunki mają równy start, już zaczynają wyścig o utrzymanie się w składzie przyszłego lasu. Gdzieniegdzie w lesie pojawiły się luki, wskutek wypadu drzew ze względów sanitarnych lub czynników żywiołowych. Uzbierało się takich pozycji 0,37 ha, musi tam trafić materiał straszy, mocniejszy, dający gwarancje udatności w warunkach konkurencji.
Leśnicy pomyśleli również o założeniu nowych plantacji choinkowych. Pod liniami, na fragmentach nieużytkowanych, posadzone zostaną w luźniejszej więźbie świerki, które dadzą radość przyszłym nabywcom jako świąteczne choinki. Istniejące plantacje są już przecięte, trochę przebrane, trzeba myśleć o wymianie pokoleń i poprawie jakości naszej oferty. W ramach tej samej kampanii uzupełniamy, dosadzamy również drzewka w leśnych uprawach. Wskutek przyczyn naturalnych są pewne ubytki, które w tej fazie rozwoju lasu powinny być wypełnione, aby w zwarciu konkurowały o jak najlepszą pozycję i jakość w młodniku. Takich miejsc zapanowano na powierzchni bez mała 9 ha.
Materiał sadzeniowy trzeba najpierw wyprodukować …
Sadzonki najlepiej czują się w dobranym sąsiedztwie, leśnicy o tym wiedzą i starają się uwzględnić biologiczne uwarunkowania poszczególnych gatunków. Wartością dodaną w tegorocznych zalesieniach jest wysadzenie sosny wyhodowanej w szkółce kontenerowej N. Dobrzejewice.
Produkuje ona sadzonki w pełni kontrolowanych warunkach, tj. w hali produkcyjnej. Większość czynności hodowlanych wykonywana jest automatycznie, dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej. Od materiału pochodzącego ze zwykłych szkółek gruntowych odróżnia je zakryty system korzeniowy. Korzeń przerasta substrat, tworzy bryłkę korzeniową, dzięki temu sadzonka poradzi sobie w bardzo trudnych warunkach. Korzenie mają zapas substancji odżywczych, dzięki zakrytemu systemowi korzeniowemu nie wysychają w czasie transportu.
Wiosną więcej optymizmu …
W akcji sadzenia, którą leśnicy organizują wiosną na terenie całego kraju, udział biorą mieszkańcy regionu. Wielu chce wnieść osobisty wkład w zwiększaniu zielonych obszarów, to najlepsza forma dbałości o naturalne środowisko. W dobie zanieczyszczenia środowiska, powietrza, którym na co dzień oddychamy, doceniamy to wszyscy. Zaufanie społeczne, jakim cieszą się leśnicy, jest najlepszym dowodem na akceptację zasad prowadzonej gospodarki. Dumni są z rosnących zasobów, gdy dostrzegane są efekty ich pracy. Na naszych oczach rosną coraz piękniejsze lasy, otwarte dla wszystkich, coraz bardziej zasobne w drewno i różnorodność biologiczną. Leśnicy są wdzięczni za udział i wsparcie podczas tegorocznej kampanii. Za niedługo wybierzemy się na majówkę, miło będzie podczas wakacyjnych urlopów obserwować efekty wspólnej pracy. Każdy na własne oczy może sprawdzić, jak do góry pną się młode dęby, sosny, świerki, buki i olchy! Najlepiej samemu przekonać się o bogactwie naszego regionu, wystarczy zajrzeć do pobliskiego lasu.
Wielkie sadzenie w Lasach: http://www.cilp.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/Gbw5/content/wielkie-sadzenie-w-lasach#.WOIzNGcwiHs
JP