Asset Publisher
Akcja liść dębu …


Stowarzyszenie „Młode Dęby” jest organizacją pozarządową działającą na terenie Gminy Dąbrowa. Przez kilka lat swego funkcjonowania na trwale wpisało się w życie społeczne tutejszych mieszkańców. Liczne inicjatywy z myślą o wspieraniu rozwoju gminy, integrowaniu społeczności, zmierzają do poprawy jakości ich życia. Władze i działacze Stowarzyszenia posiadają spore doświadczenia w zakresie pozyskiwania środków pomocowych, przygotowywania atrakcyjnych projektów. Można rzec, to pionierzy inicjatyw prorozwojowych wspierających władze samorządowe w wielu programach.
Adresowanie środków na wybrane cele, potrzeby edukacyjne i kulturowe mieszkańców zjednuje im poparcie i licznych sympatyków. Partnerem projektu jest m.in. Nadleśnictwo Gołąbki, leśnicy z wrażliwością na społeczne problemy swej małej ojczyzny. Miejscowy leśniczy L. Szczepanowo - Jacek Piskorski aktywnie bierze udział w licznych przedsięwzięciach edukacyjnych, spotkaniach z młodzieżą. Ma za sobą zajęcia warsztatowe w terenie z uczniami miejscowych szkół. Na przykładzie leśnych atrakcji potrafi zaszczepić u słuchaczy zainteresowanie gospodarka leśną, ochroną przyrody, zagospodarowaniem lasu na potrzeby ludzi. Jest ekspertem od wielu tematów a już na pewno żadne sadzenie drzew bez jego udziału i wskazówek się nie odbędzie. Jego uczniowie już dawno przeskoczyli etap „zielonym do góry” …
Sztandarowym projektem Stowarzyszenia Młode Dęby jest projekt edukacyjny pn. „Akcja Liść Dębu”. Jego głównym motywem jest sadzenie dębów, gatunku bliskiego samej Gminie Dąbrowa. Przecież jej w herbie znajduje się właśnie dąb. Autor projektu - Agnieszka Ziółkowska, koordynator – Katarzyna Kozłowska, postanowiły adresować go głównie młodzieży. Tak powstał Klub Ekologa, który wspólnie z członkami Stowarzyszenia, przy wsparciu Nadleśnictwa Gołąbki, zrealizował program edukacji ekologicznej. Dzięki temu zainwentaryzowano wszystkie dęby w okolicy, ze szczególnym uwzględnieniem drzew pomnikowych.
O doniosłości i efektach samego przedsięwzięcia niech świadczy rosnąca świadomość młodych ludzi o środowisku naturalnym. Młodzież nie tylko zdobyła dużą wiedzę ekologiczną, nabyła wrażliwość na potrzeby środowiska, ale i aktywnie angażuje się na rzecz najbliższego otoczenia.
W br odbyła się druga edycja projektu, kilkanaście inicjatyw składały się na przedsięwzięcie pn. „Mała infrastruktura turystyczno – edukacyjna i przyrodnicza sposobem na poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczenie antropopresji”. Obejmowały one m.in. działania ochronne wobec rzadkich gatunków roślin i zwierząt, pielęgnację użytków ekologicznych, budowę ścieżek przyrodniczych, obiektów małej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej. Dodatkowo osiągnięty został również cel – angażowanie lokalnej społeczności na rzecz ochrony środowiska naturalnego, bliskiego sercu, bo w we własnym otoczeniu. To cecha wspólna wymienionych przedsięwzięć.
W ramach projektu ogłoszono konkurs publiczny, w którym każdy może oddać swój głos na najciekawszą realizację w br. Wśród konkursowych tematów jest również „Liść Dębu – pokochajmy ptaki” z Parlina. To forma uhonorowania autorów projektów, którzy włożyli wiele pracy i osobistego zaangażowania w stworzenie miejsc przyjaznych dla lokalnego środowiska.
Konkurs potrwa do 19 grudnia, na laureatów zaś czeka pieniężna nagroda w wysokości 2 tys. zł, którą będzie można przeznaczyć na podobne inicjatywy. Głosy można oddawać za pośrednictwem formularza konkursowego na stronie Fundacji: www.efrwp.pl/spolecznosci-lokalne-etap-II. Cieszy udział leśników w podobnych przedsięwzięciach. Zależy nam na aktywności w małych ojczyznach, branie spraw we własne ręce. Wkład leśników w społeczno – gospodarczy rozwój terenów niezurbanizowanych jest wymierny. Przykład z Gminy Dąbrowa jest jednym z wielu …
JP