Asset Publisher
22 kwietnia – Dzień Ziemi
Nazywany też Świętem Ziemi lub Światowym Dniem Ziemi i obchodzony jest w chwili wiosennego zrównania dnia i nocy. Wyróżnia się, że zarówno na północnej, jak i południowej półkuli, dzień i noc trwa tyle samo. Podejmowany w różnych krajach, naprawdę obchodzony jest globalnie od 1990 roku, mobilizując miliony otworzył drogę do Szczytu Ziemi w Rio. Pod hasłami Dnia Ziemi podejmowana jest walka o ograniczenie emisji CO2 na rzecz odnawialnych źródeł energii. Okazuje się, że idea troski o naszą planetę łączy niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu i wieku.
Święto jest okazją do nagłośnienia problemów Ziemi, domagania się od wszystkich ludzi aktywności na rzecz ochrony jej zasobów. Na pewno takim konkretnym działaniem jest sadzenie drzew. W wielu miastach i gminach organizowane były pikniki rodzinne i festyny, podczas których mieszkańcy angażowali się w sprawy ekologiczne. Zapraszano firmy i instytucje zajmujące się kwestiami środowiskowymi, np. zakłady oczyszczania miasta, czy fundacje związane z ochroną środowiska. Teraz mamy czas zagrożenia epidemicznego, wykluczający zgromadzenia. Dla naszego bezpieczeństwa musimy zrezygnować z aktywności na rzecz naszego środowiska. Przyjdzie czas, że ze zdwojoną enerigią wrócimy do organizacji wydarzeń upamiętniających to święto.
W ramach akcji proekologicznych w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych pojawiały się naklejki w widocznych miejscach z hasłami takimi jak: gaś światło, zakręcaj wodę czy oszczędzaj wodę. Coraz częściej zamiast lekcji przyrody i biologii czy geografii dzieci brały udział w apelach, projektach związanych ze środowiskiem oraz „sprzątaniu świata”. Organizowane były wyjścia do parków i lasów, gdzie zbierano odpady, wszyscy uczyliśmy się zachowania czystości wokół miejsca zamieszkania.
Podczas tej akcji nie brakowało leśników, którym bogactwo polskiej przyrody leży na sercu. Aby lasy mogły dobrze spełniać swoje funkcje niezbędna jest ich fachowa praca. Swój udział w tym dziele mają również ludzie w zielonych mundurach z Nadleśnictwa Gołąbki. Sadzą co roku prawie milin młodych drzewek, z których wyrastają już kolejne pokolenia zielonego lasu. Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy udziałowcami powiększania przyrodniczych zasobów kraju. Sukcesem jest uprzątnięcie i zagospodarowanie dużych powierzchni lasu zniszczonego przez nawałnicę z 2017 roku. Wysiłkiem leśników i lokalnej społeczności przywrócono juz kilkaset ha młodego lasu. Dbałośc o planetę oznaczała dla nas przebudowę drzewostanów, nasadzenia o strukturze bardziej dostosowanej do siedliska. Lasy zróżnicowane, bogate pod względem bioróżnorodności, są bardziej odporne na szkodliwe czynnnika środowiska.
Wszyscy mamy wpływ na kondycję i wygląd otaczających nas lasów, dlatego tak ważne jest byśmy nauczyli się odpowiedzialnie z nich korzystać. Czas epidemii nie sprzyja organizacji przedsięwzięć promujących podobne wydarzenia. Co roku leśnicy starali się zaznaczyć swój udział podczas centralnych obchodów w Warszawie, czy szeregiem inicjatyw i projektów na w swym regionie. Teraz musi nam wystarczyć przywołanie tematu, rachunek skuteczności działań na rzecz planety, a co najważniejsze, dla naszej małej ojczyzny.
JP