Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Po raz trzeci #sadziMY z Prezydentem

Po raz trzeci #sadziMY z Prezydentem

30 września i 1 października 2021 roku po raz kolejny odbędzie się akcja #sadziMY. Leśnicy będą rozdawać sadzonki drzew w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie ok. 1 mln sadzonek.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, mające wszechstronne zastosowanie w gospodarce i życiu człowieka. Polscy leśnicy każdego roku sadzą ok. 0,5 mld młodych drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Poczynając od nabliższego otoczenia tęsknimy za cieniem, świeżym powietrzem, przyjazną gromadą ptaków wśród listowia.

Dzięki inicjatywie Prezydenta RP teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Leśnicy zachęcają do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadzenia własnego drzewka!

W dniach 30 września i 1 października 2021 roku zapraszamy wszystkich chętnych po sadzonki, które będą wydawane w nadleśnictwach w regionie. Leśnicy w Toruniu będą na Państwa czekać w godz. 10-15 przy budynku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej (w bramie wjazdowej do parku za siedzibą, przy Al. 500-lecia Torunia). Przy budynku RDLP trwa remont, który uniemożliwia zaproszenie Państwa na ul. Mickiewicza 9.

Nadleśnictwo Gołąbki bierze udział w akcji od pierwszej edycji, nasze drzewka rosną już trzeci rok w ogródkach zainteresowanych. Zwiększają nie tylko objętość zielonych płuc regionu, ale świadczą o trosce lokalnej społeczności o naturalne środowisko. W tym roku kolejna parta sadzonek trafi do rąk mieszkańców Pałuk, którzy zadecydują o ich przyszłości, miejscu, gdzie będą cieszyć oko właścicieli.

Informujemy, że ze względu na rozmiar akcji, ogólnopolski zasięg i ograniczoną pulę (500 szt.), każdy zainteresowany otrzyma symboliczne drzewko. W uzasadnionych przypadkach może to być kilka sztuk, musimy zadbać, żeby jak najwięcej młodych drzewek trafiło do potrzebujących.

Ze względu na porę roku i trwający sezon wegetacyjny, w rachubę wchodzi tylko sosna i świerk, tj. gatunki, które znoszą tak wczesne sadzenie i gwarantują udatność. 

W załączniku poniżej można znaleźć najbliższą siedzibę regionalnej dyrekcji lub nadleśnictwa,

gdzie będzie można odebrać sadzonki. Zapraszamy!!!

Sadzonki rodzimych gatunków wydawane będą na szkółce leśnej Mięcierzyn w dniach 30 września i 1 października br w godz. 9.00-15.00. Gospodarz obiektu - specjalista Jerzy Basiński zadba, aby każdy zainteresowany otrzymał nie tylko własne drzewko, ale i instruktaż dot. sposobu sadzenia oraz zasad późniejszej pielęgnacji. Dodatkowo drzewka wydawane będą również na rynku w Rogowie, w czwartek 30 września br, w tych samych godzinach.

Zapraszamy do Gospodarstwa Szkółkarskiego Mięcierzyn.

JP