Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” zainteresowane leśnikami …

Genealogów z całej Polski i świata jednoczyło kilka portali internetowych, gdzie największym powodzeniem cieszyły się fora dyskusyjne związane z wymianą doświadczeń, prośbami o porady, o przetłumaczenie metryk, zlokalizowanie parafii, czy odnalezienie wioski, miejsca urodzin …

Tak właśnie powstało Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo" w Gnieźnie. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia był jego obecny prezes Wojciech Jędraszewski, sama myśl pojawiła się w 2006 roku. Ostatecznie pierwsze spotkanie założycielskie odbyło się dnia 28.10.2006 roku Gnieźnie, legendarnej siedzibie władców słowiańskich. Komitet założycielski liczył raptem sześć osób, w miarę upływu czasu Wielkopolskie TG zaczęło się rozrastać. W jego szeregi wstępuje coraz więcej osób, którzy chcą podzielić się własną wiedzą i doświadczeniem.

Z czasem jednak, członkowie postanowili nadać Towarzystwu bardziej formalne ramy. Tak narodziła się koncepcja zarejestrowania organizacji w poznańskim sądzie. Odbyło się spotkanie założycielskie, podczas którego uchwalono statut oraz wybrano władze. Proces rejestracji odbył się bardzo szybko i sprawnie, a członkowie WTG „Gniazdo", jak na potomków Wielkopolan przystało, pracowicie, z zapałem wytyczają i realizują kolejne cele.

Poza poznawaniem ludzi i pogłębianiem pasji, istnienie Towarzystwa to często możliwość podtrzymania kontaktu z krajem przodków, tak potrzebna emigrantom. Mimo rozsiania po całym świecie, nie zapomnieli ani o tym kim są, ani skąd pochodzą. Mieszkając z dala od Ojczyzny i mając utrudniony dostęp do polskich archiwów, są posiadaczami pięknych drzew genealogicznych, pamiątek rodzinnych. Mają one dla nich podwójną wartość: genealogiczną i emocjonalną, bo łączącą z krajem przodków.

Działalność członków Towarzystwa …

Działalność Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" nie koncentruje się tylko i wyłącznie na comiesięcznych spotkaniach związanych z rozmowami o genealogii. Członkowie i sympatycy zajmują się między innymi:

  • tworzeniem licznych opracowań mających za zadanie: zlokalizowanie miejscowości w Wielkopolsce w oparciu o przynależność terytorialną, gminną i parafialną,
  • zeskanowaniem parafialnych spisów Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Lubelskiej, Poznańskiej i Warszawskiej,
  • indeksacją małżeństw katolickich i ewangelickich w Wielkopolsce za lata 1800-1899,
  • indeksacją duchowieństwa wielkopolskiego z XVIII – XX wieku wraz z wykonaniem dokumentacji fotograficznej miejsc pochowku,
  • indeksacją akt zamieszczonych na portalu szukajwarchiwach.pl.

Wymienione projekty ułatwiają odnalezienie członków rodzin, wymagają jednak wiele czasu i zaangażowania. Inne działania to upowszechnianie genealogii w mediach, pobudzanie zainteresowania dziejami własnego regionu. Wciąż pojawiają się kolejne pomysły, plany. Genealogia nigdy tak naprawdę nie kończy się na własnej rodzinie, dopiero wtedy rozpoczyna się na dobre.

Jubileusz WTG "Gniazdo", 10 lat funkcjonowania …

Właśnie zakończyło się dwudniowe świętowanie 10-lecia WTG „Gniazdo" (19-20 listopada 2016 rok). Był czas na zdobywanie wiedzy, poszerzanie znajomości ... Sobotnie uroczystości odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Gnieźnie, niedzielne poświęcono wyprawie do Kórnika. Dzięki wsparciu sponsorskiemu możliwe było wystawienie stoisk z materiałami publikacjami. Pomagali m.in.: Starosta Mogileński Tomasz Barczak, Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Miradz Andrzej Kaczmarek, Kustosz Sanktuarium w Markowicach ks. Jacek Dziel, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki Marek Malak, LDG Sąsiedzi Wokół Szlaku Piastowskiego oraz Heliodor Ruciński. Głównym organizatorem stoiska Stowarzyszenia Miłośników Miasta Strzelna był oczywiście p. Marian Przybylski, znany regionalista, autor licznych wydawnictw, w tym leśnych monografii. Instytucje przekazały blisko 200 książek związanych z regionem pogranicza Kujaw i Wielkopolski, ok. 300 folderów promocyjnych i liczne gadżety reklamowe. Pośród nich była także nasza książka pt. „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki". Całość została rozprowadzona wśród uczestników w formie gratisów, co sprawiło, że stoisko było oblegane, ku zadowoleniu wszystkich. Pan Marian dumnie wpisywał dedykację na życzenie gości zainteresowanych walorami Pałuk.

Kulminacyjnym punktem Jubileuszu był cykl imprez i prelekcji oraz wieczorne „pogaduchy genealogiczne". Wstępem do spotkania był znakomity pokaz seniorskiego kabaretu, który przedstawił scenki podwórkowe w gwarze wielkopolskiej, było wesoło. W części oficjalnej prezes Wojciech Jędraszewski wręczył dyplomy Honorowego Członka Towarzystwa Rafałowi Prinke - dr hab. historii na AWF w Poznaniu.

Kolejną prelegentką była Magdalena Królikowska-Ruoppa - absolwentka AM w Łodzi, mieszkanka Helsinek i działaczka polonijna, parająca się historią Polski oraz genealogią. W niezwykle interesującym odczycie przedstawiła skarby Biblioteki Słowiańskiej w Helsinkach. Z kolei Philip Steele - amerykański historyk mieszkający od 1990 r. w Polsce, redaktor i tłumacz, autor książki: Nawrócenie i chrzest Mieszka I, opowiedział o Mieszku I oraz religii empirycznej. Następnie uczestnicy obejrzeli film o uroczystościach 1000-lecia Chrztu Polski w Gnieźnie w 1966 r. Oczywiście był poczęstunek w Starej Kamienicy, uroczysta msza św. w Katedrze w intencji członków WTG „Gniazdo" z okazji Jubileuszu i wieczorne pogaduchy genealogiczne. Dnia następnego zwiedzanie Kórnika, Biblioteki Kórnickiej, Muzeum i samego Zamku. Uczestnicy opuścili gościnne Gniezno zachwyceni, chwaląc perfekcję organizatorów, interesujących prelegentów, atmosferę.

Też tam byłem, miód i wino piłem a co zauważyłem, Państwu przybliżyłem …

JP

 

Więcej: http://strzelno3.bloog.pl/id,357228488,title,Jubileusz-WTG-Gniazdo,index.html?smoybbtticaid=61821b