Asset Publisher Asset Publisher

Leśne atrakcje XXII Festynu Archeologicznego w Biskupinie …

Kluczową imprezą organizowaną przez Muzeum w 2016 roku jest XXII Festyn Archeologiczny, który odbędzie się w dniach 17 - 25 września pod hasłem „Tydzień Mody”.

Natura hojnie obdarzyła Pałuki, liczne wzniesienia wzbogaca łańcuch rynnowych jezior. Kulturowy krajobraz regionu tworzą liczne dworki, pałace i wieże zabytkowych kościołów. Na przestrzeni wieków kwitło tu życie, miasta mają bogatą historię, która wiąże je z losami kraju. Mieszkańcy swoją gwarą i tradycją nawiązywali zarówno do północnej Wielkopolski, jak sąsiednich regionów. Przyjeżdżający licznie turyści mają okazję przekonać się, że do tej pory zachowali kulturowe dziedzictwo. To zarówno bogata twórczość ludowa, lokalne rzemiosło, smaczna kuchnia, jak i drewniane budownictwo w regionalnym rycie.

Tutejsze jeziora w znacznej części otaczają lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Gołąbki, które gospodaruje na powierzchni 14 864,5 ha. Zrównoważona gospodarka leśna oznacza dla lokalnych zakładów cenny surowiec, pracę dla mieszkańców, bezpieczeństwo ekologiczne oraz udostępnienie obszar dla celów turystycznych i edukacyjnych. Dzięki temu nasze lasy są udziałem wielu atrakcji przyrodniczych, które objęte są prawnymi formami ochrony. Zasługą tutejszych leśników jest nie tylko ochrona dzikiej przyrody, ale i aktywny udział w promowaniu walorów kulturowych regionu.

Leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki z dumą podkreślają, że gospodarują na Piastowskim Szlaku, którego wizytówką jest Muzeum w Biskupinie. Rezerwat Archeologiczny został uznany za pomnik historii w 1994 roku. To miejsce, gdzie we wczesnej epoce żelaza istniała osada obronna kultury łużyckiej. Ślady bytowania człowieka na terenie Biskupina sięgają epoki kamienia. Najstarsze są pozostałości obozowiska łowców reniferów sprzed 10-12 tysięcy lat, neolityczny dom pierwszych rolników i położone w pobliżu pochówki szkieletowe. Gród założony na podmokłej wyspie Jeziora Biskupińskiego istniał już w połowie VIII p.n.e.

Kluczową imprezą 2016 roku jest XXII Festyn Archeologiczny, który odbędzie się w dniach 17 - 25 września pod hasłem „Tydzień Mody". Zatem w br królować będzie średniowieczna moda, na wybiegach odbywać się będą liczne pokazy i prezentacje. Nie będą to współczesne kolekcje słynnych projektantów, lecz moda sprzed setek lat, rekonstrukcja na podstawie archeologicznych znalezisk. Muzeum zaprezentuje modę polską i europejską z zamierzchłych czasów. Królować będzie epoka kamienia, ale obecne będą również kreacje nowożytne. Nie zabraknie ubiorów greckich, rzymskich i egipskich, będą również pokazy ubrań bojowych na żywych modelach. Pomiędzy zwiedzającymi przechadzać się będą postacie z różnych okresów, barwnie przyodziane, kolorowo zdobione w dziwne wzory i kreacje. Na wyciągnięcie ręki będzie można dotknąć kunsztu mistrzów z epoki.

Organizatorzy zaprosili wystawców z całej Europy, którzy będą prezentować techniki wyrobu strojów i galanterii, m. in. z tkanin, biżuterii, butów, torebek, pasków. Będziemy mogli podziwiać również fryzury, makijaże, nakrycia głowy, dawne kosmetyczki i toaletowe przybory. Jak zwykle w trakcie festynu odbędą się liczne wykłady tematyczne, przedstawienia teatralne, koncerty muzyczne, walki wojów oraz konkursy i warsztaty dla zainteresowanych. Program uzupełni bogata ekspozycja czasowa, poświęcona historii mody na przestrzeni wieków.

Jak co roku udział w Festynie biorą leśnicy Nadleśnictwa Gołąbki wraz z koleżankami i kolegami z sąsiednich jednostek. Na swym stoisku zaprezentują leśną ekspozycję leśną, gry, konkursy, materiały edukacyjne i promocyjne. W tym roku kładziemy nacisk na obchody 220 lecia Nadleśnictwa, dlatego towarzyszyć nam będzie ekspozycja archiwaliów poświęcana historii. Będziemy chcieli ukazać losy pałuckich lasów oraz żywoty ludzi, którzy zasłużyli się w ich zagospodarowaniu i ochronie. Nie zabraknie eksponatów i leśnych inscenizacji stoiska, pośród pni i gałązek zobaczymy leśne zwierzęta.

Leśne stanowisko, od lat pod tą samą strzechą, ma piękną aranżację otoczenia. Przed drewnianym budynkiem niewielki ciek wodny z płynącą wodą wije się pośród wysepek i drewnianych ścieżek. Drzewka, trawa i zieleń imitują sąsiedztwo lasu. Na ścieżce dojścia ustawiono tablice edukacyjne z krzyżówkami, materiałami dot. rozpoznawania gatunków drzew. To miejsce, gdzie leśnicy witają zainteresowanych, zachęcają do rozwiązywania zagadek, udzielają informacji. Następnie wszystkich kierują pod strzechę, gdzie będzie czekać koło fortuny z nagrodami. Leśnicy szacują, że pod ich dachem przewinie się kilka tysięcy osób. To z jednej strony miara zainteresowania naszą ekspozycją, atrakcyjności oferty Nadleśnictwa Gołąbki, z drugiej zaś wskazówka dla leśników o potrzebach edukacyjnych.

W związku z nieustającym zainteresowaniem podtrzymujemy tradycję konkursową wiedzy o lesie, przyrodzie i zawodzie leśnika. Koło fortuny daje wszystkim  szansę udziału w loterii i bardzo interesujących upominków. Wystarczy po zakręceniu odpowiedzieć na wskazane pytanie, samodzielnie lub z udziałem rodziny. Liczymy na zainteresowanie, dyskusję, na wszystkie pytania udzielimy odpowiedzi, z przyjemnością wręczymy upominki dla najbardziej aktywnych. Spodziewamy się, że wzięcie będą miały sadzonki z bryłką korzeniową w małych doniczkach. Warto pofatygować się na zielone stoisko, pamiątka po zasadzeniu w ogródku będzie nam towarzyszyć przez lata.

Organizatorzy jak zwykle mogą liczyć na leśników, którzy co roku biorą czynny udział w archeologicznym święcie regionu. Spróbujemy połączyć moc natury z dziedzictwem kulturowym Pałuk. Ludzie w zielonych mundurach bogatsi o dotychczasowe doświadczenia zapraszają wszystkich poszukiwaczy przygód ...

JP

Więcej: www.biskupin.pl