Back

Leśnymi ścieżkami żołnierzy wyklętych …

Leśnymi ścieżkami żołnierzy wyklętych …

W lasach Nadleśnictwa Gołąbki jest wiele miejsc przywołujących pamięć o żołnierzach, którzy po walce z okupantem niemieckim nie zaprzestali oporu, stawiając czoła władzy komunistycznej. Dla przywołania tamtych dni przytoczmy fragment monografii Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki (MP):

22 stycznia 1945 roku oddział „Madaja" został oficjalnie rozwiązany przez braci Hądzlików. Jednakże w połowie marca 1945 roku na nowo zaczął się formować, zwierając szyki przeciwko władzy ludowej i chroniąc się przed służbą w komunistycznym wojsku. Rejonem działania oddziału stały się ponownie lasy Nadleśnictwa Gołąbki. Pierwszą akcją była potyczka w lesie babskim z patrolem milicyjnym, z którego oddział wyszedł zwycięsko. Około 10 lipca, w godzinach wieczornych oddział trafił na czteroosobowy patrol rowerowy funkcjonariuszy UB. Podczas próby rozbrojenia ubeków wywiązała się strzelanina, w której ranny w nogę został „Madaj", który do zdrowia przychodził w leśnej ziemiance zlokalizowanej w okolicach Gołąbek.

W ostatnich dniach sierpnia 1945 roku doszło do spotkania w Laskach, zawarcia porozumienia i nawiązania współpracy między „Jaguarem", Żbikiem" a „Gromem" z oddziału por. „Lotnego" i „Tura". Po kilku dniach w lesie pomiędzy Szczepanowem a Szczepankowem spotkali się przedstawiciele trzech oddziałów partyzanckich: „Lotnego", „Błyskawicy" i „Madaja". Tak rozpoczęła się współpraca partyzancka w ramach istniejącego wcześniej obwodu Armii Krajowej „Pałuki 315". Odtąd te trzy grupy rozpoczęły wspólne działania i podejmowały walkę przy aprobacie por. „Białego" lub jego zastępcy „Mosta" - ppor. Wypicha. Oddział „Madaja" podporządkowany został Piotrowi Rogowskiemu z Barcina – „Błyskawicy".

Po upadku akcji „Burza" pchor. Piotr Rogowski ps. „Warta" nie złożył broni i próbował spełnić swój akowski obowiązek, przeciwstawiając się sowieckiemu okupantowi, narzucającemu Polsce gwałtem komunistyczną władzę. Przeniósłszy się w swoje rodzinne strony w pasie Nadnoteckim, zorganizował w rejonie powiatów Szubin - Żnin - Mogilno - Inowrocław oddział partyzancki. Dowodził pod nowym pseudonimem ppor. "Błyskawica", aż do ujawnienia całego obwodu AK "Pałuki 315" we wrześniu - październiku 1945 roku.

21 września 1945 roku w przygotowanej zasadzce przez UB, w pobliżu siedziby Leśnictwa Łysinin, polegli od kul funkcjonariuszy PUB w Żninie dwaj żołnierze z drużyny „Groma". Byli to Gerhard Tucholski ps. „Fajka" i Zenon Ptaszyński ps. „Okoń". Rodziny urządziły poległym pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie. Uświetnili ceremonię trzej partyzanci, którzy oddali poległym honory salwami z pistoletów. Obecni pod „przebraniem" ubecy nie zareagowali, zaś wśród ich zwierzchników i gremiów partyjnych zapanowało wielkie oburzenie. W kilka tygodni później oddziały wchodzące w skład obwodu AK „Pałuki 315" ujawniły się. Oddział „Madaja" uczynił to 7 listopada w Państwowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Żninie przed Komisją Likwidacyjną.

Lecz bracia Hądzlikowie nie zaniechali działalności przeciwko komunistom. Już w końcu marca 1946 roku ponownie poszli do podziemia w związku z nasilającym się terrorem UB i PPR. Do grupy dołączyli ponadto Jakub Gwiazda i Jan Gajdzisz. Jej działalność wymierzona była przeciwko ubekom, ich konfidentom i PPR. Jesienią tegoż roku grupa zaprzestała działalności, a bracia Hądzlikowie przenieśli się do Ostródy w województwie olsztyńskim. Wyśledzeni, zostali tam aresztowani 24 listopada 1946 roku. Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu dnia 3 kwietnia 1947 roku – a był to Wielki Piątek – skazał braci na karę śmierci, którą następnie na podstawie amnestii złagodzono na 15 lat więzienia.

Partyzanci, działacze niepodległościowego podziemia, czy wreszcie zwykli ludzie, opierający się po II wojnie światowej narzuconemu Polsce reżimowi komunistycznemu, zdawali sobie sprawę z tego, że narażają siebie, najbliższych i przyjaciół na represje, z karą śmierci włącznie. Mimo to, wielu z nich do końca nie zaprzestało walki w imię honoru i wolną Polskę, płacąc najwyższą cenę.

(na podstawie monografii Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki" – M. Przybylski)

 

W zał. art. Pałuki - Obwód Pałuki 315 - od konspiracji do ujawnienia

http://www.palukitv.pl/teksty/karty-historii/21013-obwod-http://www.palukitv.pl/teksty/karty-historii/21013-obwod-paluki-315-od-konspiracji-do-ujawnienia.htmlpaluki-315-od-konspiracji-do-ujawnienia.html