Zurück

Uroczystość w przeddzień 78. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę …

Uroczystość w przeddzień 78. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę …

Pamięci bohaterów Armii Krajowej dnia 17 września 1994 roku poświęcono obelisk z pamiątkową tablicą, opodal siedziby Nadleśnictwa Gołąbki. Ufundowany przez społeczeństwo regionu, zbudowany dzięki zabiegom Społecznego Komitetu uczczenia pamięci Samodzielnego Oddziału AK Obwodu Pałuk 315. Inskrypcja na okazałym kamieniu jest zapisem historycznych czynów bohaterów tej ziemi. Na jego czole przytwierdzono okolicznościową tablicę z napisem „Żołnierzom Samodzielnego Oddzielnego Oddziału Armii Krajowej Obwodu Pałuk 315. Partyzantom lasów Nadleśnictwa Gołąbki i współdziałającym z nimi mieszkańcom - w hołdzie Rodacy".

Tradycyjnie pod pomnikiem odbywają się okolicznościowe obchody, spotkania działaczy, kombatantów, pracowników Nadleśnictwa, okolicznych mieszkańców. W br uroczystość odbyła się w piątek 15 września, w przeddzień 78. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Na skwerze przed budynkiem Nadleśnictwa zebrała się spora grupa uczestników. Przybyłych gości, pracowników i mieszkańców regionu przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki - Marek Malak. Pośród oficjeli wymienił osoby reprezentujące Światowy Związek Żołnierzy AK - Koło w Żninie, samorządy, osoby duchowne, przedstawicieli wielu instytucji i zakładów. Następnie głos zabrał współgospodarz uroczystości - Panu Franciszek Szafrański, Prezes Żnińskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, który poprowadził dalszą część uroczystości.

Pan Prezes zaintonował hymn państwowy, wszyscy a capella odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Potem przypomniał wysiłek zbrojny narodu, udział społeczeństwa, ofiarę krwi i zasługi żołnierzy Armii Krajowej. Podkreślił pełne ofiar losy towarzyszy broni, bolesną ofiarę Polaków na wszystkich frontach. Od Syberii, poprzez Europę, Azję, Bliski Wschód i Afrykę, rozsiane są groby poległych żołnierzy, którzy dziś zasługują na naszą pamięć. Dlatego tak ważne jest przekazywanie historii tych wydarzeń dla młodego pokolenia Polaków, uczczenie pamięci synów tej ziemi. Ich ofiara nie poszła na marne, żyjemy od lat w wolnym kraju, możemy realizować swoje aspiracje, rozwijać gospodarkę. F. Szafrański dziękując leśnikom za pomoc w organizacji święta, wspomniał klęskę po ostatniej nawałnicy, z podziwem obserwuje wysiłki przy usuwaniu szkód.

Ważnym gościem uroczystości był ks. Ryszard Zwolan Proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Ryszewku, który odmówił krótką intencję za pamięć bojowników o naszą wolność. Wszyscy w skupieniu podążali za słowami księdza, dzięki modlitwie wyczuwali duchowe wsparcie, tak potrzebne w codziennym życiu..

Po oficjalnych wystąpieniach w szyku stanęły poczty sztandarowe, za nimi delegacje, zaproszeni goście, pracownicy Nadleśnictwa i okoliczni mieszkańcy. W uroczystości wzięli udział nie tylko przedstawiciele samorządów, także reprezentujący liczne instytucje i placówki szkolne, Straż Pożarną. Obecnych było 10 pocztów sztandarowych, w tym Nadleśnictwa Gołąbki, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg w Żninie, ZSP im. Jana Pawła II w Kościelcu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie, Szkoły nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Żninie, Gminy Żnin, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościeszyna, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, Publicznego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Społecznych „Trójka" im. Armii Krajowe w Żninie, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. M. Kopernika w Rogowie.

Następnie delegacje złożyły kwiaty i wiązanki, zapalili ozdobne znicze, pomnik przybrany został licznymi wieńcami. Na koniec uroczystości Nadleśniczy podziękował wszystkim za udział, zwrócił się do zebranych z wdzięcznością za obecność i zaprosił na ciastko przy kawie.

Po zakończeniu oficjalnego programu odbyło się spotkanie uczestników patriotycznej manifestacji, członków Światowego Związku Żołnierzy AK i zaproszonych gości z pracownikami Nadleśnictwa Gołąbki. Zwłaszcza cenny był udział uczniów, tworzących poczty sztandarowe, zainteresowanych wojennymi losami leśników i mieszkańców regionu. Mogli się przekonać, że podobne uroczystości są dobrą okazją, żeby poznać prawdę historyczną. Przekazywane w ten sposób patriotyczne postawy i wiedza o tamtych wydarzeniach są cenną nauką dla kolejnych pokoleń. Przy kawie szybko nawiązały się dobre relacje, młodzież z zainteresowaniem wysłuchiwała wspomnień i opowieści weteranów.

JP