Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

sadziMy razem z Prezydentem RP

sadziMy razem z Prezydentem RP

Do ogólnopolskiej akcji na naszym terenie przyłączyło się kilkanaście osób. Dla zainteresowanych rozdaliśmy bezpłatnie okrągłą setekę sadzonek drzew leśnych. Lesniczy szkółkarz - Jerzy Basiński - udzielił instruktażu odnośnie samego sadzenia, poradził w zakresie prac pielęgnacyjnych.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec – drewno, którym otaczamy się na co dzień.

Nasze zaproszene przyjęło 12 osób, które odebrały 50 szt. drzewek sosny i 50 szt. brzozy. Gatunki nie wymagające żyznej gleby, szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne, że rodzime i będą wzrastać w przydomowym obejściu pod okiem troskliwych właścicieli. Panuje susza, każdy obdarowany był uczulony na konieczność podlewania młodych drzewek, zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu.

 

Polscy leśnicy każdego roku sadzą ok. 500 milionów drzew. Mimo, że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa. Lasów w Polsce przybywa, zajmują już  jedną trzecią powierzchni kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczpospolitej teraz wszyscy mogą posadzić swoje drzewko. W regionie przybędzie 100 młodych drzew, które wzbogacą nie tylko najbliższe otoczenie właścicieli posesji, ale i krajobraz Pałuk.

Zapraszamy

Benedykt Sadowski

Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki