Wigilia poza domem …
Po roku 1989 upowszechnił się zwyczaj organizowania w środowiskach zawodowych spotkań świątecznych i noworocznych. Sporo ich w zakładach pracy, szkołach, instytucjach. To efekt odreagowania ograniczeń z poprzedniego okresu, kiedy w przestrzeni publicznej było niemile widziane. Święta symbolizował jedynie Dziadek Mróz, choinka i kartki bez religijnych motywów.
Z drugiej strony podkreślić należy, iż odnowiony zwyczaj wynika z potrzeby serca. Intencją jest podzielenie się z bliskimi najlepszymi życzeniami. Wigilia w domu ma swą tradycję, rytuał utrwalony przez lata. Spotkania w zakładach pracy, siłą rzeczy są bardziej oficjalne. W szkołach, dzieci z wychowawcami przygotowują jasełka, rodzice częstują słodyczami. Łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, na stałe weszło do kalendarza wydarzeń. Kluczem takich spotkań jest wspólnota zakładowa, zespół pracowników, branżowe środowisko.
Wigilia niejedno ma imię …
Na naszych oczach uciera się tradycja spotkań opłatkowo - noworocznych przeżywanych w gronie współpracowników. Mają one wartość duchową, integrują i pozwalają na bliższe relacje. Nie bez znaczenia jest pielęgnowanie tej tradycji celem przekazania młodym. Jako, że pierwszeństwo ma tradycja rodzinna, podobne spotkania w środowiskach zawodowych są urządzane poza świątecznymi dniami. Często łączone są z noworocznymi życzeniami, które odkładamy na spokojniejszy czas. Trwa jeszcze radość bożonarodzeniowych świąt, otacza nas klimat kolędy i choinkowych stroików. W tej atmosferze z ochotą gromadzimy się wokół wspólnoty, jesteśmy bardziej otwarci na gesty pojednania. Wielu stara się przemówić ludzkim głosem …
Opłatkiem dzielą się nie tylko leśnicy.
Pośród świątecznych kartek z życzeniami, coraz bogatszych w formie i treści, do Nadleśnictwa docierają zaproszenia na spotkania opłatkowe. Na ręce kierownictwa nadsyłają je lokalne samorządy, wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad. Zapraszają również kierownicy instytucji i zakładów pracy, sąsiednie jednostki organizacyjne LP. Kalendarz Nadleśniczego gęstnieje od terminów spotkań, które często się dublują. Trzeba dzielić się obowiązkami, nie może zabraknąć leśników w gronie partnerów. Takim przykładem mogą być spotkania noworoczne organizowane przez przedstawicieli straży pożarnych. Podobnie, jak nadleśnictwa LP dość regularnie pokrywają mapę regionu. Uroczystości odbywają się z udziałem służb mundurowych, władz samorządowych, duchownych, seniorów nie tylko strażackiej profesji.
Scenariusz jest podobny …
Zebranych gości zawsze wita gospodarz, wymienia zaproszonych gości. Szczególnie ciepło pozdrawia się VIPów i weteranów. Większość uczestników prezentuje się w galowych mundurach strażackich, wojskowych, policyjnych, leśnych. Miło, jeśli udział biorą również najbardziej aktywni przedstawiciele lokalnych społeczności. Prowadzący składa zebranym, ich rodzinom, najserdeczniejsze życzenia zdrowia, przekazuje ciepłe uczucia, aby czas spędzony przy świątecznym stole owocował radością przez cały rok.
Żelaznym punktem opłatkowego spotkania jest najczęściej występ szkolnej młodzieży z artystycznym programem. Zainscenizowane jasełka przywołują bożonarodzeniową atmosferę, świąteczne klimaty. Ich scenariusz odbywa się wokół wydarzeń spod betlejemskiej stajenki. W rękach młodych aktorów przedstawienia widzimy historyczne atrybuty, biblijne stroje. Muzyka w tle, towarzyszące pastorałki w wykonaniu chóru, zachęcają do wspólnego kolędowania.
Jasełka to też tradycja …
To przedstawienie związane z Bożym Narodzeniem, towarzyszącymi wydarzeniami. Swoje korzenie wywodzi ze średniowiecznego misterium franciszkańskiego. To właśnie św. Franciszek z Asyżu uznawany jest za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych. Jasełka aranżowane przez dzieci są bardzo chętnie oglądane przez dorosłą publiczność. Wszystkim podoba się inscenizacja wydarzeń sprzed 2 tys. lat, najczęściej oklaskom nie ma końca …
Do zebranych życzenia błogosławionych świąt Bożego Narodzenia kieruje również duszpasterz, goście dzielą się opłatkiem. W licznym gronie dotarcie z życzeniami do uczestników musi trochę potrwać, każdy chce przekazać intencje na cały rok. Łamanie się opłatkiem jest okazją do wyrażenia głębiej skrywanych uczuć, otwarcia się na drugiego człowieka.
W świąteczno - noworocznej atmosferze podejmowane są rozmowy towarzyskie, na poziomie uczuć, na które nie pozwala oficjalna etykieta. Przy takich okazjach na stołach nie brakuje tradycyjnych potraw wigilijnych.
Łączymy przyjemne z pożytecznym …
Ważnym wydarzeniem w życiu społecznym załogi Nadleśnictwa Gołąbki było właśnie takie spotkanie opłatkowe, zresztą kultywowane od lat. W gościnnych progach ośrodka wypoczynkowego Jutrzenka w dniu 20 grudnia br spotkaliśmy się przy wspólnym stole. W programie tego dnia było miejsce również na podsumowanie działalności za br. Omówiono wyniki, realizację najważniejszych zadań. Z przyjemnością wysłuchaliśmy słów uznania i podziękowań od Nadleśniczego. Zasługami, podobnie, jak opłatkiem, trzeba się podzielić. Wszyscy zasłużyli na pochwałę.
Wśród leśników przyjęła się właśnie taka formuła świątecznego podsumowania. Szczególną uwagę zwracaliśmy się na wydarzenia klęskowe, które przysporzyły nam kłopotów na lata. Ukoronowaniem spotkania było zaopatrzenie uczestników w tradycyjny opłatek, który jest nośnikiem najszczerszych intencji. Wśród nas nie zabrakło również emerytów. Życzenia świąteczne łączyły się z noworocznymi intencjami.
W służbie ludzi i przyrody …
Nie brakuje również ciepłych słów pod adresem leśników. Wspominamy klęskę wiatrołomów z sierpnia 2017 roku, działania ratownicze na terenach leśnych. Pomoc udzieloną wówczas z wdzięcznością wspominają mieszkańcy okolicznych miejscowości, energetycy, kierowcy. Z przyjemnością odbieramy podziękowania, wdzięczność za pomoc w zakupie strażackiego sprzętu. Podobnie ciepłymi słowami leśnicy rewanżują się swym partnerom z pozostałych służb mundurowych, władzom samorządowym.
Udział leśników w spotkaniach opłatkowo – noworocznych jest nie tylko kontynuacją tradycji, ale również miarą uznania przez lokalną społeczność. Doceniany jest wkład w społeczno - gospodarczy rozwój naszej małej ojczyzny. Generowanie przez leśny sektor impulsów rozwojowych jest bezcenne, zwłaszcza dla obszarów niezurbanizowanych. Dowodem na wypełnianie tych zadań jest m.in. likwidacja skutków nawałnicy sprzed 2,5 roku, odtworzenie zniszczonego lasu z udziałem partnerów społecznych. Cieszy widok ludzi w zielonych mundurach przy opłatkowym stole, wszak leśna profesja zobowiązuje …
JP